U PIROTU SE I SIR ČUVA – PIROĆANCI ZAŠTITILI SVOJ DELIKATES

Poznati po promišljenom i nerasipničkom stilu života, uopšte nije čudno što su baš Piroćanci korisnici oznake geografskog porekla*.

Mlekarska škola iz Pirota odnedavno je ovlašćeni korisnik ove zaštite. Ova škola je decenijama mesto gde se budući majstori uče veštinama pravljenja čuvenog pirotskog kačkavalja. Često su se suočavali sa krivotvorenjem, odnosno falsifikovanjem kačkavalja i zloupotrebom imena “pirotski”, čime se narušavala reputacija ovog specijaliteta. Više nemaju tu brigu, jer će od sad svako parče pirotskog kačkavalja koje se nađe u maloprodaji morati da ima bar-kod i markicu, čime se dokazuje geografsko poreklo i primena procedure proizvodnje.

Sertifikaciju je obavila ovlašćena kuća u saradnji sa Zavodom za intelektualnu svojinu.

*Geografskom oznakom se obeležava roba poreklom sa teritorije određene zemlje, regiona ili lokaliteta, gde se određeni kvalitet, reputacija ili druge karakteristike robe suštinski mogu pripisati njenom geografskom poreklu.

Izvor: http://bit.ly/2nIhyWd