Potpisan ugovor između Univerziteta u Beogradu i Zavoda za intelektualnu svojinu

19.06.2013

Centar za transfer tehnologije nastaviće blisku saradnju sa Zavodom za intelektualnu svojinu Republike Srbije. Zavod će nastaviti sa pružanjem podrške radu Centra na osnovu ugovora između Univerziteta u Beogradu i Zavoda potpisanog 11.juna 2013. godine. Cilj ovog ugovora je podrška promociji i komercijalizaciji prava intelektualne svojine i unapređenju razumevanja i primene intelektualne svojine u različitim aktivnostima Univerziteta, koje obuhvataju nastavu i programe razvoja, istraživanja i komercijalizacije pronalazaka, putem:

• podsticanja transfera znanja između Univerziteta i industrije korišćenjem stručnih znanja i iskustava Zavoda u oblasti intelektualne svojine;
  • podizanja svesti o značaju patenata i drugih prava intelektualne svojine u procesu transfera tehnologije stvorene na Univerzitetu;
  • podsticanja uvođenja određenih oblika nastave iz intelektualne svojine na Univerzitetu.

Razvoj međusobne saradnje između Univerziteta u Beogradu i Zavoda za intelektualu svojine započeo je u novembru 2010. godine kada je osnovan Centar za transfer tehnologije. Centar i Zavod su do sada uspešno organizovali nekoliko događaja u cilju promocije i podsticanja zaštite i komercijalizacije intelektualne svojine i transfera tehnologije, a zaposleni u Centru i eksperti iz Zavoda zajedno su uradili evaluaciju više od 10 pronalazaka. Takođe, Zavod je pružio svoju nesebičnu podršku Centru u podnošenju 4 nacionalne patentne prijave i jedne PCT (Patent Cooperation Treaty) prijave.