Potpisan sporazum Univerziteta u Beogradu i Privredne komore Beograda

28.03.2014.

BEOGRAD – Predstavnici Univerziteta u Beogradu i Privredne komore Beograda, potpisali su juče Sporazum o saradnji čiji je cilj uspostavljanje čvrste veze između naučnoistraživačkih organizacija i privrede.

Rektor Univerziteta u Beogradu Vladimir Bumbaširević je rekao da je ovaj Sporazum od višestrukog značaja jer omogućava čvršću vezu Univerziteta i privrednih subjekata, kao i podršku transferu novih tehnologija i znanja ka privrednim subjektima.
On je podsetio da jedna od ključnih funkcija univerziteta nije samo prenošenje, nego i stvaranje novih znanja, te da je Univerzitet u Beogradu od samih početaka i istraživačka ustanova u okviru koje danas postoji 31 fakultet i 11 naučnih instituta i sa kojih se produkuje oko dve trećine svih radova koji iz Srbije odlaze u međunarodne časopise.
Polazeći od činjenice da je zadatak prenošenje i stvaranje novih znanja ne samo studentima već i društvu u celini, posebno privedi, ovaj sporazum je značajan jer će omogućiti čvrste veze između istraživačkih centara Univerziteta i privrede, rekao je Bumbaširević.
Preduzeća i privredni subjekti će takođe omogućiti dodatno oblikovanje studijskih programa prema potrebama privrede, a samim tim unositi i preduzetnički duh među studente što bi olakšalo njihovo kasnije zapošljavanje, dodao je rektor.

Predsednik Privredne komore Beograda Milan Janković je ocenio da će ovaj Sporazum omogućiti studentima završnih godina fakulteta da znaju gde će se zaposliti, a da privrednici i kompanije iz Beograda i Srbije mogu da računaju na najbolje kadrove.
Janković je ocenio da su izvozno orijentisanoj srpskoj privredi potrebni kadrove, dodavši da ne treba angažovati strane menadžere koji koštaju i po nekoliko desetina hiljada evra, dok naši inženjeri imaju male plate.
Prema njegovim rečima, ovaj Sporazum će otvoriti vrata ne samo studentima, ne samo obrazovanju kao strateškoj investiciji i strategiji razvoja Beograda i Srbije, nego će otvoriti i perspektive za školovanje privrednika i njihove dece iz inostranstva.

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Tomislav Jovanović je podržao ideju i, kako je kazao, dao podstrek u daljim akcijama Univerziteta u Beogradu ali i čitavoj obrazovnoj i naučnoj zajednici u Srbiji da se angažuje da spremno uđe u utakmicu obrazovanja i globalno. „Ovo što danas čini najstariji univerzitet u Srbiji je dokaz njegove vitalnosti, i tako pokazuje spremnost da uđe u tu utakmicu i da se uvrsti na šanagajsku listu od 200 najboljih, da pruži primer drugima, a da mi svi zajedno damo podstrek i ostalima da nastave tim putem“, rekao je ministar.

Vest preuzeta sa sajta Tanjuga.