Obnovite energije!

27.08.2014.

Povodom francusko-srpskog meseca nauke, Francuski institut u Srbiji, u saradnji sa svojim partnerima, organizuje izložbu, projekcije, radionice, takmičenje, debatu i druga dešavanja na temu obnovljivih izvora energije.

IZLOŽBA
Energije za održivi svet
Od 11. septembra do 18. oktobra
Otvaranje izložbe: četvrtak 11. septembra u 18:00

Kako bi odgovorio na stalno povećanje potrebe za energijom, čovek je krenuo u pravu potragu za blagom. To se međutim ne dešava bez posledica: nejednakosti između naroda, sukobi, neizvesnosti klimatskih promena predstavljaju rizike kojima su ljudi izloženi. Naučno istraživanje igra ključnu ulogu u snabdevanju trajnim i čistim izvorima energije.
Ova izložba na francuskom i srpskom jeziku bavi se pitanjima pristupa izvorima energije u zemljama u razvoju, poboljšavanja energetske efikasnosti u industrijalizovanim zemljama i pribegavanja korišćenju obnovljivih izvora energije na lokalnom, regionalnom i svetskom nivou.

PROJEKCIJA
Nije to ništa strašno
Projekcije u medijateci tokom čitavog dana
Francuski institut, Knez Mihailova 31

Epizoda televizijske emisije o novim tipovima energije koja će biti prikazivana deo je veoma poznatog serijala Francuske televizije pod nazivom „C’est pas sorcier“ (Nije to ništa strašno), gde se na zabavan način predstavljaju različiti tipovi obnovljivih energija i gde se gledalac navodi na razmišljanje o svojoj svakodnevnoj upotrebi energije. Ovaj naučni serijal o otkrićima i nauci prvi put je emitovan 1994. godine i do danas broji više od 560 epizoda.
Na francuskom jeziku, titlovani prevod na srpski. Trajanje: 30 minuta.
Projekcije po dogovoru za školske ustanove.
Kontakt: charlene.jouve@institutfrancais.rs

INTERAKTIVNE RADIONICE
Sredom od 15:00 do 17:00 tokom izložbe: 17. i 24. septembra, 1, 8. i 15. oktobra
Francuski institut, Knez Mihailova 31

Kako čovek transformiše materiju radi zadovoljavanja svojih potreba? Kako može da smanji svoju potrošnju energije u svakodnevnom životu? Uz pomoć ilustrovanih panoa sa objašnjenjima, profesor Stevan Jokić, osnivač programa Ruka u testu za Srbiju, izvodiće niz jednostavnih i interaktivnih eksperimenata kako bi, kroz konkretne primere, najmlađe posetioce naveo na razmišljanje o vezama koje postoje između ljudi i energije.
Za rezervaciju poslati e-mail ili uputiti zahtev za školske ustanove.
Kontakt: charlene.jouve@institutfrancais.rs

KONKURS ‘‘Ruka u testu’’
Uručenje nagrada u četvrtak 11. septembra u 18:00 prilikom otvaranja meseca nauke
Francuski institut, Knez Mihailova 31

Pridružite nam se da biste otkrili pobednički projekat konkursa Ruka u testu, za 2014. godinu, na temu smanjenja potrošnje energije! Dvadeset osnovnih i pet srednjih škola iz Srbije učestvovalo je na konkursu i predložilo originalne i kvalitetne projekte. Nagrađeni su projekti četiri osnovne škole: Futog (Osnovna škola Miroslav Antić), Kikinda (Osnovna škola Sveti Sava), Knjaževac (Osnovna škola Dimitrije Todorović Kaplar) i Vršac (Osnovna škola Jovan Sterija Popović), a nagrađeni projekat srednje Tehničke škole iz Loznice biće izložen u galeriji Francuskog instituta.

NOĆ ISTRAŽIVAČA
Petak 26 septembar od 16:00 do 22:00
Francuski institut, Knez Mihailova 31

Popularne animacije i eksperimenti, u saradnji sa Institutom za molekularnu genetiku i genetski inženjering, Institutom za biološka istraživanja ‘‘Siniša Stanković‘‘ i Festivalom nauke.

STUDIRANJE
Predstavljanje studija u Francuskoj
u oblastima energije, zaštite životne sredine i ekologije
Četvrtak 2. oktobar u 13:00